louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet
www.Diarunadiar.com
امروز ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند

ناگفته ها

گفتگو

مقالات

گزارش

آمار سایت

ارسال به دوستان  نسخه چاپی
فوری:
 خبر مهم : توافق پنهان هجری و خالد عزیزی بر توافق حدک و حدکا سایه انداخت
طرح دبیرکلی هجری و معاونت خالد عزیزی، اتحاد زیرکانه

آنچه که حدک به خاطر آن انشعاب کرد و آنچه که حدک و حدکا طی روند مذاکرات سال گذشته به دنبال آن بودند چیزی نبود که در آخرین نشست به طور پنهانی توافق شد.

بر اساس گزارشات رسیده علی رغم آنکه  حدک و حدکا قصد داشتند با دعوت از روداو بازهم ژست تبلیغاتی به آخرین نشست توافق بدهند اما گویا مذاکرات پشت پرده خالد عزیزی و هجری مطلبی به غیر از حتی این اندک دستاورد تبلیغاتی را دنبال کرده و خبر از توطئه ای بزرگ  می دهد. توطئه ای که خروجی آن تسویه حساب با برخی از بزرگان حزبی و طرد آنها و حفظ قدرت افراد کنونی را نشانه گرفته است.

توطئه ای که شاید ارزش آن را نداشت خانواده ها چندین سال درگیری و رنج و عذاب جدایی را تحمل و احساسات برخی هواداران در کردستان جریحه دار شود. مطلبی که شاید به سبب آن بحث نام حدک نیز منتفی و توافق به همین شکل مورد تأکید هجری صورت پذیرد.

سوال این جاست که این توافق به چه قیمتی باید به دست بیاید؟ آیا این همه اختلاف و هزینه ارزش آن را داشت؟

بر اساس اخبار رسیده از یکی از اعضای دفتر سیاسی حدک که خواست نامش فاش نشود، بر خلاف ادعای دیار و نادیار که این بار نیز نشست توافق را تبلیغاتی خوانده است، مطلب مهم تر از این حرفها بوده گویا آقایان هجری، خالد عزیزی و یکی از معاونین خالد طی نشستی توافق کرده اند در صورت اتحاد دوباره در کنگره آینده دبیرکلی هجری و جانشینی خالد عزیزی تضمین و هر دو طرف ملاعبداله حسن زاده و حسن رستگار را ازحزب طرد نمایند.به تعبیر این فرد خالد می خواهد حدک را بفروشد و چوب حراج به آن زده است.

البته این نقشه آقایان زیرکانه است. خالد علی رغم اینکه ژست خستگی گرفته و اعلام نموده دیگر نمی خواهد دبیرکل باشد، اما با این توافق پنهان با هجری بی میل به این امر نیز نیست!

دیدگاه خالد عزیزی: از یک طرف طبق قانون خالد عزیزی دیگر نمی تواند دبیرکل باشد و اگر بخواهد به مانند هجری دبیرکلی خود را تمدید کند، همه آنچه به خاطر آن انشعاب کرده بودند را زیر سوال می برد یعنی تمدید دیکتاتوری که مخالفان ساکت نمی نشینند! از طرفی به هر حال این اتحاد حدک و حدکا صورت خواهد پذیرفت پس چرا افتخار آن به اسم خالد عزیزی و در اواخر دوره او ثبت نشود؟ همچنین برای باقی ماندن در قدرت طی یک توافق زیرکانه خود را به عنوان جانشین هجری و مسئول آینده دیپلماسی و خارج کشور حزب جا بزند!

رویکرد هجری: هجری نیز به همین ترتیب. تا کنون نیز بر خلاف ضوابط با دستکاری اساسنامه بیش از دو دوره دبیرکل بوده و اگر این بار نیز بخواهد ابقاء شود اعتراضات گسترده ای را در پی خواهد داشت. تنها راه تغییر ترکیب حزب و به بهانه آن از صحنه به در کردن مخالفین و توافق با خالد عزیزی است. بر این اساس این توافق پنهان شوم و غیر اخلاقی طراحی شده است. هدف نیز خارج کردن باند اروپا در حدکا و حدک بویژه جناح ملاعبداله حسن زاده است. گویا قرار است پس از توافق رفتار این افراد نیز طی بیانیه ای تقبیح و به عنوان عامل انشعاب معرفی شوند.

توافق پنهان این است: تلاش برای اتحاد دوباره – اصلاح اساسنامه – حفظ سمت دبیرکلی هجری – جانشینی خالد عزیزی و کنار زدن حسن شرفی – مسئولیت دیپلماسی و خارح کشور به خالد سپرده شود – زمینه برای دبیرکلی خالد در دوره های آینده فراهم شود – مخالفین از جمله ملا عبداله حسن زاده مستعفی و طرد شوند – تلویزیون مشترک داشته و کورد کانال کنسل شود.

اما آیا این اتحاد و توافق ارزشمند است و از آثار زیانبار آن خواهد کاست؟ برآورد دیار و نادیار آن است که با این وصف بسیاری دیگر از عناصر کلیدی حزب از گروه جدا می شوند و شاید یک شاخه سوم اروپا تشکیل شود! عناصر فکری حدک معتقدند هجری به دنبال کلاه گذاشتن بر سر خالد عزیزی است و این روند توافق حدک را مطیع حدکا خواهد کرد. در حدکا نیز برخی معتقدند این طرح مزورانه آغاز روند اختلافی جدید خواهد بود. اگر واقعاً حدکا به دنبال اتحاد و توافق باشد باید یک عنصر بی طرف در این روند قضاوت کند. باید قدیمی ترهای حدک که به قول آنها سنگ بنای انشقاق و جدایی را نهادند حتماً در این توافق باشند و در خصوص آن نظر دهند. این طرح زیرکانه باعث شده کنگره هر دو جناح به تعویق بیفتد و هنوز هیچ برنامه ای از سوی دفتر سیاسی برای تشکیل کنفرانس های آماده گری خارج کشور و اروپا ابلاغ نشده است.

به زعم دیار و نادیار نیز اولاً اتحاد بسیار مناسب است و باید پیش از این انجام می شد اما نه به این شکل. اگر بخواهد اتحادی دوام داشته باشد باید عادلانه، شفاف و آشکار و به دور از تزویر، به رسمیت شناختن حق دو طرف را در پی داشته باشد و پس از آن هیچ اختلاف و کدورت و یا تسویه حساب جناحی در کار نباشد. ضمن آنکه برای کور شدن ریشه های فتنه و اختلاف باید از تمام قدیمی ها در این روند دعوت از آنها دلجویی و مجدداً دعوت به کار شوند. افرادی مانند ملاعبداله حسن زاده، اقبال سفری و... گرفته تا هیمن سیدی و.... به غیر از این هر طرحی به کار بسته شود بدون مطالعه عمیق و ریشه یابی، آغاز اختلاف نوین و تشکیل جبهه ای سوم از مخالفین خواهد بود. 

تاريخ: ۱۳۹۴/۷/۲۶ تعداد بازدید: 5007

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

جستجو
   

پربیننده ها